Menu strony

     Strona główna
     Mapa strony
     Kontakt
      wiktorzajkiewicz@post.pl

    Zwierzyna łowna

     Łoś
     Jeleń
     Tchórz
     Daniel
     Sarna
     Muflon
     Dzik
     Lis
     Borsuk
     Jenot
     Kuna
     Norka amerykańska
     Zając szarak
     Dziki królik
     Jarząbek
     Bażant
     Kuropatwa
     Czapla
     Słonka
     Łyska
     Dzika gęś
     Dziki gołąb

    Psy myśliwskie

     Beagle
     Terier
     Na co polować jesienią
     Golden Retriever
     Jamnik
     Pies gończy
     Pointer
     Seter irlandzki
     Springer Spaniel
     Pies na polowaniu
     Wyżeł niemiecki

    Potrawy z dziczyzny

     Potrawy z jelenia
     Potrawy z zająca
     Potrawy z ptactwa
     Potrawy z dzika

    Inne

     Celowniki noktowizyjne
     Ranking wiatrówek długich
     Nowości na sezon myśliwski
     Rodzaje snajperek ASG
     Jakie noże do kuchni
     Zachowanie zwierząt
     Polowania Zbiorowe
     Kolimator a luneta?
     Sklep internetowy z bronią
     Trening bezstrzałowy
     Gadzety na survival
     Utylizacja czy kremacja
     Nasadka noktowizyjna
     Deklaracja dl-1
     Co to jest termowizor
     Jak się nie zgubić
     Jak polować na dziki
     Noktowizja myśliwska
     Jaki teleskop do obserwacji
        zwierzyny wybrać?

     Rodzaje sejfów na broń
     Sejf klasa S1
     Szafa S1 - ile kosztuje
     Klasyfikacja broni
     Akcesoria wędkarskie
     Jak wybrać lornetkę
     Głos myśliwego
     Sklep myśliwski Ełowy
     Polska broń strzelecka
     Jaka szafa na broń
     Łowiectwo
     Polowanie
    Jak zostać myśliwym? Poradnik nowego myśliwego Jak zostać myśliwym
     Jak smażyć mięso
     Broń myśliwska
     Rozwój psów myśliwskich
     Buty dla myśliwych
     Radiotelefony Hytera
     Pryzmat w lornetce
     Szafy metalowe
     Fazy księżyca
     Ochrona zwierzyny
     Obwód Łowiecki
     Strzelectwo myśliwskie
     Artykuły
     Astma Łódź
     Testy - pytania egz.
     Humor myśliwski
     Galeria



MUFLON

Muflon jest to dzika owca górska, która została sprowadzona z Korsyki i Sardynii na polskie tereny w pierwszych latach XX wieku.
Obecnie nastąpiło znaczne rozszerzenie zakresu rozmieszcznia muflonów i nie ogranica się tylko do woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego. Nastąpił także znaczny przyrost stanu liczbowego muflonów wobec małego odstrzału.
Muflon ma silna budowę, jest krępy, o szyi krótkiej i silnej. Biegi ma mocne i dośc wysokie. Jest on dobrze przystosowany do warunków bytu w górzystym terenie, ale obecnie obrze się czuje także na obszarach równinnych.
Suknia Muflona w lecie jest ceglastobrązowa, na grzbiecie ciemniejsza, zaś gęba, brzuch, wewnętrzna strona biegów i ich dolna część oraz lustro są białe. W zimie suknia ma kolor kasztanowobrązowy, z czarnym nalotem na grzbiecie. Na bokach tułowia starsze sztuki mają białą plamę, tzw. siodło, które w lecie jest siwe, a zimą białe. Starsze tryki mają u dołu szyi czarna grzywę. Sierść muflonów jest krótka. Tryk ma rogi, których nie zrzuca co roku jak zwierzyna płowa, lecz przedłużają się one stale przez odrastanie w nasadzie. Rogi tryka wyrastają z czoła, wygięte są do dołu, u starego tryka tworzą kształt litery C albo nawet zamknięte koło. Ow ce z reguły nie mają rogów, a co najwyżej, i to wyjątkowo rzadko, niewysokie proste różki.

Ciało muflona ma długość ok. 120 cm, wysokość w barku 70 cm. Masa tryka waha się od 35-50 kg, owcy 25-35 kg. Masa rogów starego tryka wynosi ok. 4 kg, a obwód przy nasadzie ok. 25 cm, ogon 6-10 cm.

Ruja muflonów odbywa się od połowy października do połowy grudnia. W okresie rui stare tryki odpędzają młodsze od kierdeli owiec. Między trykami wywiązują sie zacięte walki, w których jeden drugiemu stara się zadać rogami cios unieszkodliwiający go fizycznie. Dochodzi czasami do złamań kręgów szyjnych uderzeniem lub w czasie splotu ślimów. Zdarza sie nawet splątanie i niemożność ich rozłączenia, w wyniku czego obydwaj walczący giną z wyczerpania i głodu. Owca rodzi po 5 miesiącach, tj. w kwietniu-maju, wydając na świat jedno, rzadziej dwa jagnięta. Wykot następuje w leśnej gęstwinie.
Jagnię rozwija sie szybko i już po kilku dniach dobrze chodzi nawet po górach. Zimno i suchy śnieg nie szkodzą jagniętom, deszcz i wilgoć jednak są dla nich bardzo szkodliwe, powodując często ich padnięcie. Jagnię pozostaje przy matce przez 2 lata. Młode tryki juz po drugim roku uczestniczą w rui.
Muflon jest roślinożerny. Żywi się, podobnie jak jeleń, wszelkiego rodzaju trawami, ziołami, liśćmi, młodymi pędami drzew i krzewów. Ulubioną jego rośliną jest wilczy mlecz oraz żołędzie i bukiew. W okresie zimy wystarczającym dla niego żerem jest wrzos, borówki oraz jałowiec i mech.
Muflony nie wyrządzają szkód ani w polu, a ni w lesie, chyba że są bardzo wysokie śniegi.
Muflon żeruje także w dzień w spokojnym tereniem, w zasadzie jednak nad wieczorem i wczesnym rankiem na łąkach śródleśnych

Polowanie
Na muflony-tryki poluje się od 1 października do końca lutego, owce i jagnięta od 1 października do 15 stycznia. Na muflony poluje się na podchód i z zasiadki. Polowanie to wymaga jednak dobrej znajomości terenu. Muflon jest niezwykle czujny i płochliwy, ma dobry węch i słuch, a przy tym jest bardzo rozważny i umie szybko ukryć się w gęstwinie. Tryk w wieku 6-7 lat jest juz odpowiedni do odstrzału. W pierwszej kolejności należy odstrzeliwać sztuki chore, słabe i o nieprawidłowych ślimach.