|
|
Klasyfikacja i dobór broni myśliwskiej
|
Na początku był kamień. Umiejętnie rzucony potrafił zapewnić wyżywienie dla całej prehistorycznej rodziny. Z czasem dołączył do niego kij i te dwa narzędzia, samodzielnie lub w różnych konfiguracjach stanowiły podstawę zdobywania pożywienia. Rewolucja nadeszła wraz z wynalezieniem broni miotającej, a konkretnie jej najbardziej popularnej odmiany, czyli broni palnej.
|
Współczesne myślistwo korzysta z broni stanowiącej rozwinięcie koncepcji rozpowszechnionej w XIII wieku wraz z popularyzacją prochu strzelniczego. Z upływem lat następowało jej stopniowe udoskonalanie, co znacząco wpłynęło zarówno na wygodę użytkowania, jak i celność oraz trwałość. Przepisy dotyczące broni używanej do celów łownych zakładają, że po pełnym załadowaniu może ona oddać maksymalnie sześć strzałów i wykluczają z jej grona broń krótką, czyli na przykład pistolety i rewolwery.
Podział pod względem stosowanej amunicji
Wyróżniamy trzy grupy broni:
- śrutową, czyli strzelby. Mogą to być popularne dubeltówki, czyli strzelby o dwóch lufach ułożonych obok siebie lub jedna nad drugą,
- kulową – ten rodzaj wyróżnia gwintowana lufa, znacząco podnosząca celność. Podobnie jak w wypadku broni śrutowej lufa może być jedna lub dwie,
- kombinowaną, posiadająca oddzielne lufy do strzelania śrutem i kulami. Występuje w różnych konfiguracjach dwu-, trzy-, a nawet czterolufowych.
Podział pod względem automatyki
- broń jednostrzałowa - po każdym oddaniu strzału wymaga ręcznego przeładowania,
- broń wielostrzałowa, czyli powtarzalna, wyposażona w magazynek i ręczny mechanizm podający amunicję do komory,
- broń samopowtarzalna, w której po oddaniu strzału kolejna zużyta łuska zostaje wyrzucana, a następny nabój jest automatycznie umieszczany w komorze.
Podział pod względem sposobu ładowania
Wyróżniamy konstrukcję:
- łamaną, typową dla broni jednostrzałowej, a więc wszelkiego rodzaju strzelb, sztucerów i dubeltówek,
- niełamaną, czyli wyposażoną w mechanizm podający, ręczny lub automatyczny, wykorzystujący energię gazów prochowych.
Myślistwo i broń – para nierozłączna
Prawidłowy dobór broni powinien uwzględniać kilka aspektów. Przede wszystkim rodzaj łowiska determinującego rodzaj zwierzyny oraz dystans, na którym operuje myśliwy. Drugą kwestią jest wybór odpowiedniego kalibru i rodzaju amunicji. Na pewno warto skontaktować się z rusznikarzem lub doświadczonym sprzedawcą, który w oparciu o nasze preferencje pomoże dokonać wyboru broni trwałej i spełniającej nasze wymagania. Nie należy też zapominać o akcesoriach dodatkowych, takich jak choćby lunety optycznie.
Niezależnie od rodzaju wybranej broni, podstawą jej sprawnego działania zawsze będzie właściwa dbałość i kontrola jej stanu technicznego.
| |