Menu strony

     Strona główna
     Mapa strony
     Kontakt
      wiktorzajkiewicz@post.pl

    Zwierzyna łowna

     Łoś
     Jeleń
     Tchórz
     Daniel
     Sarna
     Muflon
     Dzik
     Lis
     Borsuk
     Jenot
     Kuna
     Norka amerykańska
     Zając szarak
     Dziki królik
     Jarząbek
     Bażant
     Kuropatwa
     Czapla
     Słonka
     Łyska
     Dzika gęś
     Dziki gołąb

    Psy myśliwskie

     Beagle
     Terier
     Na co polować jesienią
     Golden Retriever
     Jamnik
     Pies gończy
     Pointer
     Seter irlandzki
     Springer Spaniel
     Pies na polowaniu
     Wyżeł niemiecki

    Potrawy z dziczyzny

     Potrawy z jelenia
     Potrawy z zająca
     Potrawy z ptactwa
     Potrawy z dzika

    Inne

     Nowości na sezon myśliwski
     Jakie noże do kuchni
     Zachowanie zwierząt
     Polowania Zbiorowe
     Kolimator a luneta?
     Sklep internetowy z bronią
     Trening bezstrzałowy
     Gadzety na survival
     Utylizacja czy kremacja
     Nasadka noktowizyjna
     Deklaracja dl-1
     Co to jest termowizor
     Jak się nie zgubić
     Jak polować na dziki
     Noktowizja myśliwska
     Jaki teleskop do obserwacji
        zwierzyny wybrać?

     Rodzaje sejfów na broń
     Sejf klasa S1
     Szafa S1 - ile kosztuje
     Klasyfikacja broni
     Akcesoria wędkarskie
     Jak wybrać lornetkę
     Głos myśliwego
     Sklep myśliwski Ełowy
     Polska broń strzelecka
     Jaka szafa na broń
     Łowiectwo
     Polowanie
    Jak zostać myśliwym? Poradnik nowego myśliwego Jak zostać myśliwym
     Jak smażyć mięso
     Broń myśliwska
     Rozwój psów myśliwskich
     Buty dla myśliwych
     Radiotelefony Hytera
     Pryzmat w lornetce
     Szafy metalowe
     Fazy księżyca
     Ochrona zwierzyny
     Obwód Łowiecki
     Strzelectwo myśliwskie
     Artykuły
     Astma Łódź
     Testy - pytania egz.
     Humor myśliwski
     Galeria


Jaki teleskop do obserwacji zwierzyny wybrać?

Teleskop astronomiczny to bardzo przydatne narzędzie, które sprawdza się w wielogodzinnych obserwacjach zwierzyny. Gdy trzeba się na nią zaczaić i poświęcić dużo czasu na zapoznanie się z jej zwyczajami. Lornetka staje się wtedy niewygodna, zwłaszcza sprzęt o dużych rozmiarach, który pozwala prowadzić dobrej jakości obserwacje. Teleskop lepiej sprawdza się też w nocy i gdy jesteśmy bardzo oddaleni od obserwowanych obiektów. Można umieścić go na stabilnych statywie i wygodnie śledzić z jego pomocą ruch zwierzyny. 

Luneta, czyli teleskop soczewkowy

W obserwacji szeroko pojętej natury i krajobrazu najlepiej sprawdza się luneta Galileusza, której konstrukcja pozwala uzyskać prosty, nieodwrócony obraz. Układ optyczny jest w niej zbudowany z soczewek oraz okularu, a przykładem takiej lunety może być Teleskop Opticon – Apollo 70f200az. Soczewka odpowiada w nim za zbieranie światła, dzięki czemu możemy obejrzeć jasny i przybliżony obraz. Możemy korzystać z niego zarówno w dzień, jak i w nocy. Zaletą teleskopu jest to, że można go umieścić na statywie, na różnych wersjach montażu, który pozwala wygodnie podążać za ruchomymi obiektami.

Teleskop soczewkowy bardzo dobrze sprawdza się w obserwacjach prowadzonych na terenach oświetlonych sztucznym światłem. W miastach, na terenach podmiejskich i wiejskich. Obecnie nawet w lesie bardzo trudno jest uciec w nocy od źródeł światła, dlatego luneta, której przykładem jest teleskop Apollo, stanowi doskonały wybór. Nie tylko możemy za jej pomocą obserwować zwierzynę, ale też przyglądać się nocnemu niebu, startującym samolotom lub życiu miasta. Zastosowań teleskopu soczewkowego jest więc bardzo dużo i stanowi on jedno z bardziej uniwersalnych narzędzi do obserwacji.

Każdy model teleskopu soczewkowego różni się jednak parametrami, od których zależy jakość widzianego za jego pośrednictwem obrazu. Wybierając teleskop należy się więc zastanowić, jakie mamy wobec niego oczekiwania. Czy zależy nam np. na ogólnej obserwacji zwierzyny i nie wymagamy bardzo szczegółowego obrazu? Czy wręcz przeciwnie, chcemy móc zaobserwować każdy szczegół ich wyglądu i wykonywanych czynności?

Optymalne parametry w teleskopie soczewkowym

Do obserwacji zwierzyny i polowań na pewno będziemy potrzebować teleskopu, który umożliwi rozróżnienie poszczególnych gatunków ptaków i ssaków. Ostry i szczegółowy obraz jest w tym przypadku bardzo istotny, ponieważ pozwala dostrzec szczegóły budowy, a także umaszczenia i upierzenia. By go uzyskać, należy zakupić teleskop o odpowiedniej średnicy obiektywu, wynoszącej minimum 50 mm. Oczywiście im jest ona większa, tym lepiej. Wspomniany już teleskop Opticon Apollo posiada dużą soczewkę o średnicy 70 mm, która wyłapuje większe ilości światła. Dzięki temu możemy zobaczyć bardzo czysty obraz, nawet w przypadku odległych obiektów.

Wybierając teleskop warto też zwrócić uwagę na okular. Jest to element wymienny, który często jest do teleskopu dołączany, ale możemy też wyposażać nasz sprzęt w dodatkowe okulary. Wybierając ten element teleskopu, należy kierować się polem widzenia. To najważniejszy parametr w okularze, od którego zależy to, jak szeroki zakres terenu będziemy mogli objąć wzrokiem spoglądając przez teleskop. Jako, że obserwacja zwierzyny wymaga częstego przemieszczania się, teleskop powinien posiadać też niewielkie wymiary i wagę. Z takim urządzeniem obserwacje będą na pewno wygodne i owocne.